Pinpin Baklası

Kimya Mühendisi, Öğretim Üyesi

Sebze Yemekleri VejetaryenVegan Haşlama Araka Ege İlkbahar

Pinpin baklası bizim çocukluğumuzun en ama en çok sevdiğimiz yiyeceğiydi. Annem pinpin baklası pişirirken başında beklerdik tencerenin. Onun o güzel kokusu tüm mutfağı kaplardı ve iyice sabırsızlanırdık, ağzımız sulanır dururdu. Sonra annem kağıttan külah yapar ve baklalarımızı doldururdu. Biz de sokağa çıkar, kapının eşiğine oturur yerdik.

Pinpin Baklası    - Prof. Dr. İbrahim Uslu #yemekmutfak

Pinpin baklası Bodrum yöresinde yetişir. Aslında bakla değil bezelyedir. Bebek araka ile yapılır, ama biz buna pinpin baklası deriz. Fink olarak da bilinir. Bodrumlu bütün çocukların yemişliği vardır pinpin baklasını. Pinpin baklası kuruyemiş yer gibi yenir. Sapından tutar ve baklayı ağzımıza koyarız ve kabuğundan sıyırınca, bezelyeler hemen ağzımıza gelir. Bu arada biraz da kabuğundan sıyrılan kısım ayrı bir lezzet bırakır ağzımızda.

Biz büyüdük ama bu geleneği hiç unutmadık. Ankara'da aslında pinpin baklası bulunmaz, onun biraz daha büyüğü olan araka satılır. Arakanın mevsimi Nisan ayında başlar ve sadece bir ay sürer. Bunun için bulduk mu hemen kilolarca alır, çok büyük bir tencerede bolca tuzla onu kaynatır ve çocuklarımla birlikte yerdik. Sevgili oğlum Tolga'ya bu gün pinpin baklası ile ilgili anılarını sorduğumda, "bir gün o kadar çok yememe rağmen kendimi bir türlü alamadım, nerdeyse bir tencereyi ben yemişim, midem ve barsaklarımın bozulabileceğini bile bile" dedi. En az 5 dakika güldük. Geçenlerde o kadar çok canı istemiş ki pinpin baklasını, bir "Çin lokantasına gittiğinde "edamame" isimli bir yemeğin resmini görmüş, “pinpin baklasına çok benziyordu, hemen sipariş ettim, ehh onun kadar lezzetli olmasa da yine de beğendim" dedi.

Pinpin baklası, Japonların meşhur edamamesine benzer. Edamame haşlanıp tuzlanarak yenen taze soya fasulyesidir. Pinpin baklası edamameye göre çok daha lezzetli ve ucuz olmasına rağmen, bırakın dünyada tanınmayı, ne yazık ki Bodrum yöresi dışında ülkemizde bile çok az bilinir.

Çocuklarınızı ve kendinizi bu muhteşem lezzetten mahrum etmeyin. İşte size dünyanın en lezzetli ama yapması da o kadar kolay yemeklerinden biri pinpin baklası. Aslında bezelyeler daha küçük olmalı, bu arakadan yapılma, artık beni affedin...

Sevgilerimle,

Pinpin baklasının yararları hakkında detaylı bilgi için linki tıklayınız.

7 yıl önce
Hazırlık: 5 dk.
Pişme: 60 dk.
Zorluk: Kolay

Malzemeler:

Pinpin baklası (bebek araka)  veya araka

Bol miktarda tuzlu su

Yapılışı:

    1. Büyük tencereye temizlenmiş ve yıkanmış kabuklu arakaları doldurup bol tuzlu suyun içinde  yaklaşık bir saat kaynatın.
    2. Soğuyunca yemeye doyamayacaksınız.