Kabak Sarma

Sebze Yemekleri Kabak Ege

Bilenler bilir, et türevi kullanmak pek tarzım değil ama bazen gerekiyor. Biraz peynir rendesinin de yakışacağını düşünüyorum çünkü; ızgara kabak pişirip peynirli yeşilliklere sararak farklı sunumlarda bulunmuştum daha önce.

Kabak Sarma  - Nurdan Çakır Tezgin #yemekmutfak
7 yıl önce
4 kişilik
Hazırlık: 10 dk.
Pişme: 30 dk.
Zorluk: Normal

Malzemeler:

1 avuç kadar taze bezelye

2-3 adet taze soğan

1 küçük havuç

1 fincan su

Zeytinyağı

Tereyağı

Taze kekik

Köfte İçin

200 gram kıyma

1/4 demet maydanoz

Tuz

Karabiber

Izgara Kabak İçin

2 adet sakız kabağı

Yapılışı:

  1. Bir avuç kadar taze bezelye iki üç adet taze soğan, tavla zarı şeklinde doğranmış bir küçük havuç zeytinyağında şöyle bir çevrilir ve bir fincan su ilavesiyle pişmeye bırakılır.
  2. 200 gram kıyma biraz tuz karabiber ve kıyılmış maydanoz ile fındık büyüklüğünde top köfteler halinde yuvarlanır ve ocaktaki bezelyelerin üzerine eklenip pişirilir. Pişip ocağın altı söndürülünce, köfteli bezelyenin üzerine biraz tereyağı ile taze kekik ve dereotu kıyılarak tencerenin kapağı kapatılır.
  3. İki adet taze sakız kabağı kabukları soyularak boyuna bütün olarak dilimlenir, tuzlanır ve ızgarada arkalı önlü beş dakika kadar pişirilir.
  4. Pişen ızgara kabak dilimleri servis tabağına içine bezelyeli köfteyi koyup saracak şekilde çukurlaştırılarak yerleştirilir ve gönlünüzce dekor verilir.

  İçinden köfte toplarının yuvarlandığı şık bir tabak oluyor. Üzerine istediğiniz güzellikleri uygulayabilirsiniz. Ben, kabakların üzerine birkaç damla sızma zeytinyağı damlattım parlasın diye.