Ev Yapımı Kek Un

Yemekmutfak.com Kurucusu

Pasta Kek ve Kurabiyeler Un

Kekun kullanarak yapılan pasta, kek ve kurabiyeler yumuşak ve lezzetli oluyor, daha iyi sonuç alınıyor. Ancak evlerde kek un yerine genellikle çok yaygın bir kullanım alanı olan normal un kullanılıyor. Normal un denilen çok amaçlı un ile kolayca kek un hazırlamak mümkündür. İsterseniz ev yapımı kek un tarifini vermeden önce kek un ile çok amaçlı un da denilen normal unun birbirinden ne farkı olduğuna kısaca bir göz atalım.

Ev Yapımı Kek Un   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Piyasada çeşitli tipte unlar vardır, hepsinin içindeki protein oranı farklıdır. Un yapımında kullanılan buğday ne kadar sert olursa, un da o kadar çok protein içermektedir. Un suyla ve ısıyla temas ettiği zaman gluten üretir. Gluten de pişirilen ürünlere esneklik ve dayanıklılık verir. Bu yüzden tariflerde belirtilen tipte un kullanmak gerekir. 

En yaygın kullandığımız çok amaçlı un veya normal un  % 10-12 oranında protein içeren ve gluten oranı da nispeten düşük olan un tipidir. İçerisinde herhangi bir katkı maddesi ya da bir ilave bulunmaz. Bu tip unlar pasta, kek, kurabiye, börek, çörek, ekmek ve bazı yemeklerin yapımında kullanılır.

Kek undaki protein oranı keklerin yumuşak olmasını sağlamak amacıyla oldukça düşük olup % 6-8 civarındadır, buna karşılık nişasta oranı yüksektir. Protein oranı düşük olduğu için daha zayıf bir gluten yapısına, yani dirence sahiptir. Bu da kek un ile pişirilen yiyeceklerin kolayca kabarmasını, kek ve pastaların yumuşak ve süngerimsi olmalarını sağlar.

1 su bardağı kek un hazırlamak için ne yapılmalıdır?

Bir bardağa 2 silme yemek kaşığı mısır nişastası konur ve geri kalanı normal un ile doldurulur. Hazırlanan karışım 6 defa elekten geçirilir. Eğer tarifte kabartma tozu belirtilmemişse her bardak un için yarım tatlı kaşığı eklenir. İyi kabarması gluten yapısını bozması için bir tutam da tuz koyabilirsiniz. Kek ununuz kullanıma hazır, artık özel olarak kek un almanız gerekmeyecek, bu tarifle harika pastalar, kekler kurabiyeler yapabileceksiniz.

7 yıl önce
Zorluk:

Malzemeler:

Gereçler

1 Cup = 1 su bardağı (140 gram un veya 240 ml. su alacak boyutta)

Elek

Yemek Kaşığı

Malzemeler (1 bardak=1 Cup Un İçin)

1 bardaktan 2 yemek kaşığı eksik un (yerine nişasta koyuluyor)

2 silme yemek kaşığı mısır nişastası

Yapılışı:

    1. Bardak unla doldurulur, sonra 2 silme yemek kaşığı un eksiltilir,
    2. Boşaltılan unun yerine, 2 silme yemek kaşığı mısır nişastası eklenir,
    3. Un ve mısır nişastası karışımı 6 defa elekten geçirilir,
    4. Yapacağınız kek tarifinde kabartma tozu belirtilmemişse her bardak un için yarım tatlı kaşığı ilave edilir.

Püf Noktası:

Unun daha iyi kabarması için bir tutam tuz ilave edebilirsiniz. Tuz gluten yapısını zayıflatır ve daha iyi kabarmasını sağlar.