Erik Murabbası (Mareçba)

Reçel ve Marmelatlar GlutensizVejetaryenVegan Kısık Ateşte Erik Rumeli

Murabba denilen reçel ve marmelat arası bir meyve tatlısı olan çeşni, (mareçba) aynı zamanda birçok meyveden yapıla gelmektedir. Elma ve ayvadan yapılanı makbul sayılır zira onların çekirdeği özellikle konurmuş, elma ve ayva çekirdeği, gerek renk olarak gerekse koyulaşma olarak murabbanın olmazsa olmazıymış, Selanik göçmeni babaannem öyle diyordu. Benim yaptığım bu murabbaya biraz bana özgü olduğu için MAREÇBA adını koydum.

Erik Murabbası (Mareçba)   -  Nurdan Çakır Tezgin #yemekmutfak

İster kahvaltılarınızda, ister pasta çörek, turtalarınızda çok şık bir tad olarak afiyetle tüketebilirsiniz. Donduğunda sertleştiği için kaşık yuvarlaklığıyla bombeli parçalar alıp kaymak ve kuru yemişle süsleyerek de tüketilebilir. Bu mareçba ile yalancı cevizli sucuk ile pestiller de hazırlayabilirsiniz. Yağlı kağıt veya temiz beze dökerek, üzerine fındık, fıstık, ceviz koyarak önce yaz güneşine bırakıp, sonra da biraz fırınlayarak çok hoş ve de mayhoş lezzetler yaratabilirsiniz.

Büyük ve küçük çocuklarınızı (büyük çocuklarınız büyükanne ve dedeleriniz) kolalı, trans yağlı katkı dolu (msg'li) paket çerezlerden uzaklaştırabilmenin yolu bu tür hoşluklardan geçiyor olabilir mi ne dersiniz?

Haziran sonu Temmuz başı olgunlaşmaya başlayan kokulu yaz eriğiyle (Havran) yapılan bu murabba (mareçba) için gerekli olan malzemeler şunlardır:
 

7 yıl önce
4 kişilik
Hazırlık: 20 dk.
Pişme: 40 dk.
Zorluk: Normal

Malzemeler:

Yarım kilo kadar yuvarlak yaz eriği

İki su bardağı toz şeker

Birkaç tane karanfil

Dört bardak içme suyu

Yarım limon

Yapılışı:

    1. Erikler çekirdeği çıkarılarak suyla iyice pişirilir. (pişen eriklerin kabuğu gövdesinden kendiliğinden ayrılır) .Toz şeker ve karanfil ilave edip kısık ateşte kaynatmaya devam edilir. Erik kokusu karamelavari bir kokuya ulaştığında rengi de iyice soğan kabuğu rengine dönüşecektir, bu sırada yarım limon ile kestirme işi yapılır.
    2. Hiç soğutmadan, elde edilen bu erik reçelini hemen temiz bir tel süzgeçe döküyoruz, evet bu aşamada adeta bir reçel görünümünde olan murabbamızın kabukları iyice ayrıldığı için tahta kaşıkla tel süzgeçten ezdirerek geçiriyoruz.
    3. Süzgeçten alttaki kaseye süzülen homojen sıvıyı bir süre daha kaynatıyoruz kısık ateşte, (kaynatılmadan da yapılabilir) daha sonra ağzı geniş cam kavanozlarımıza alıyoruz ve soğuması için bir kenara bırakıyoruz. Soğuyup sertleştiğinde kapaklarını kapatıp buzdolabına kaldırıyoruz.