Deniz Börülceli Makarna

Makarnalar VejetaryenVegan Haşlama Deniz Börülcesi

Deniz börülcesini sever misiniz? Mutfağınızın yabancısı değilse onu mutlaka sofranıza buyur ediyorsunuzdur. Genellikle sarımsaklı sirkeli veya limonlu ve de bol zeytinyağı karışımı ile servis edilirken sarımsaklı yoğurtlusunu da sevenler çoktur. Karışık salata şekline soktuğumuz, domatesin gücünden yararlandığımız da vakidir. Bu defa yemek şekline girmiş bir deniz börülcesi var menümüzde. Bu şekilde hazırlamış olanı tam bir vejetaryen ve vegan yemeği. Aslında bir de başka şekilde yapılanı var ki onu yeni hazırladığım kitabımda bulacaksınız, şimdiden anlatmayayım.

Deniz Börülceli Makarna  - Nurdan Çakır Tezgin #yemekmutfak

Bu arada söylemeden geçmeyeyim, deniz börülcesinin en canlı en lezzetli mevsimindeyiz şu günler. Dikkat ederseniz yeşil rengin gözalıcılığı muhteşem. Demetinin pek yüksek fiyata satıldığı deniz börülcesinin kilosunu körfez pazarlarında 2 Liraya satın almak mümkün bugünlerde.

Bolca al, haşla, ayıkla at dondurucuya çöz çöz kullan değil mi? Yok öyle. Dondurucudan çıkan şeyi sevmiyorum. Özellikle ot ve sebzeler başkalaşıma uğramış gibi geliyor bana.

Tazecik al, haşla sıyır ılıkken sarımsaklı sosa yatırıp koy sofraya en güzeli bu. Makarna ile birlikte yemek şeklinde yaptığım hoş oluyor. Tam yazlık, tam serinlik…
 

7 yıl önce
2 kişilik
Hazırlık: 20 dk.
Pişme: 30 dk.
Zorluk: Normal

Malzemeler:

İki su bardağı haşlanmış makarna ya da erişte

Neredeyse makarna miktarı kadar haşlanıp ayıklanmış deniz börülcesi

İki üç diş sarımsak

Bir büyük domates

Bir yeşilbiber

Bir küçük patlıcan

Bir fincan sızma zeytinyağı

Biraz çekme karabiber

Yapılışı:

  1. Deniz börülcesini ayıklamayı biliyorsunuz değil mi? Bolca su koyduğunuz (tuz koymak yok, deniz börülcesi çok tuzludur zaten) tencerede su kaynayınca iyice yıkadığınız deniz börülcelerini sapları tencerenin dışına gelecek şekilde en fazla 15 dakika kadar haşlıyoruz.
  2. Sonra soğuk suya atıp yeşil rengini korumasını sağlıyoruz. Soğuyunca sap kısmından tutarak diğer elimizle hafifçe sıyırıyoruz, incecik kılçık gibi olan ana gövdesinden ayırıyoruz. Bu sıyırma işlemi oldukça zevklidir, tam bir terapi!
  3. Diğer tarafta bir tavada kıyılmış sarımsakların kokusunu zeytinyağında hissedince kıyılmış yeşilbiberi, minik zar gibi doğranmış patlıcanı ve domatesi de koyup karıştırarak pişiriyoruz. Biraz karabiber ile tatlandırmak mümkün.
  4. Deniz börülcesi kendi tuzlu olduğundan tuz konusunda çekimser davranıyoruz.
  5. Tavadaki sebze karışımına ayıkladığımız deniz börülcelerini ve haşlanmış makarnayı da ilave edip karıştırıyoruz. Et yemeyenler için tam bir vejetaryen ve vegan yemek bu. Vegan olmayanlar biraz rende peynir takviyesi yapabilir.