Erkek Çocuklar İçin Doğum Günü Pastası

Yemek meraklısı, blogger, yazar

Pasta Kek ve Kurabiyeler Çikolata Doğum Günü

Bu pastanın bir benzerini pinterestte görmüştüm. Bana çok sade ve hoş gelmişti. Çocukların doğumgünü için herkesin kolayca yapabileceği pratik bir pasta uygulamasını yapmak istedim. Çocuklarım da aksesuar konusunda bana çok yardımcı oldular. Pastamız tamamen şeker hamuru ile kaplı olmadığı için gayet hafif oldu. Aksesuarlar da evdeki oyuncaklardan seçildiği için, vaktimi alıp beni oyalamadı.

Erkek Çocuklar İçin Doğum Günü Pastası  - Nesrin Kismar #yemekmutfak

Pasta için pandispanyayı 2 ayrı kalıpta pişirdim. Bunun için de 24 ve 26 santimlik iki çerçeveli kalıp gerekiyor.

Ayrıca pasta yaparken kullandığım bir kaç parça eşyam var. Bunlar;

 • Kekleri ya da kurabiyeleri üzerine koyup soğutmak için bir ızgara
 • Döner servis tahtası (bunu pastayı rahat süsleyebilmek için kullanıyorum)
 • Uzun bir pasta bıçağı (pandispanyayı enine bölebilmek için)
 • Spatula (ara kremini veya süsleme kremini pastaya düzgün bir şekilde sürebilmek için)
 • Fırça veya kaşık (pandispanyayı ıslama suyu ile ıslatabilmek için)

Pandispanyayı bir gün öncesinden hazırlayın soğumasını bekleyip hava almayacak şekilde sarın ve buzdolabına kaldırın. Ertesi güne yumuşacık olur. Pandispanya tarifine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Verilen tarifteki malzemeler bir adet kek içindir. 2 katlı pasta olacağı için 2 ayrı kek yapmak gerekiyor.

Pandispanya dümdüz olmadığı için kabaran kısımlarını pasta bıçağı ile traşladım, sonra da enlemesine ortadan ikiye kestim. Her iki parçayı da üzerinde ıslama suyunu kaşıkla gezdirip nemlendirdim. Islama suyu şekerli su veya sulandırılmış portakal suyu gibi bir meyve suyu veya neskafeli su da olabilir.

Islama suyu için

 • 1 çay bardağı ılık su veya meyve suyu
 • 1 yemek kaşığı şeker

Su ve şeker iyice karıştırılır, hepsini kullanmanız gerekmiyor, pandispanyayı eşit bir şekilde ıslamanız yeterlidir..

Pastanın keklerini vanilyalı, ara kremini de çikolatalı pudingli hazırladım. Dışını ise çikolatalı ganaj ile kapladım. Bunları da pandispanya ile birlikte bir gün öncesinden hazırladım.

Çikolatalı pasta kremi (ara kremi) için

500 ml süt

1 paket vanilyalı puding

100 gram kalıp çikolata (bitter-sütlü karışımı)

2 yemek kaşığı şeker

Yapılışı: Süte kakaolu puding ve şeker eklenir. Karıştırarak yoğunlaşana kadar pişirilir. Ufak parçalar halinde doğranmış çikolata pudinge eklenip eriyene kadar karıştırılır. Ocaktan alınınca üzeri bir parça folyo ile kaplanıp soğumaya bırakılır.

Sonra ganaj hazırlanır. Ganaj hem pastayı kaplamak, hem de pastanın ara katlarına koymak için kaynamış kremada eritilen çikolata karışımıdır. Ben ganajı bu pastada ara kremi olarak deği, sadece kaplamak için kullandım.

Çikolatalı ganaj malzemeleri için

 • 400 gram krema
 • 400 gram kalıp çikolata (bitter-sütlü karışımı)

Pasta iki katli olduğu için ganajı bol miktarda hazırladım, tek katlı bir pasta için yarım ölçü hazırlayın

Yapılışı: Çikolataları iri bir bıçak yardımıyla kesme tahtası üzerinde irice doğrayın. Kremayı çelik ufak bir tencerede kaynatmadan orta ısıda ısıtın, ocaktan indirip çikolatayı ilave edin çikolatalar tamamen eriyinceye kadar karıştırın. Bir gece buzdolabında bekletip sürülecek kıvama gelmesini sağlayın.

Ertesi gün sadece ıslama suyunu hazırladım. Sıra geldi pastamızı hazırlamaya.

Pastanın Hazırlanması

Eğer pasta altlıkları kullanacaksanız döner servis tahtasının üzerine yerleştirin. Üzerine pandispanyayı pişirirken kullandığınız kalıbın çerçevesini koyun. İçerisine iki kata bölmüş olduğunuz pandispanyanın alt dilimini yerleştirin.

Şekerli su ile ıslatın ve çikolatalı pudingin yarısını sürün. İkinci dilimi de üzerine yerleştirip onu da ıslayın. Vaktiniz varsa 5-6 saat pandispanyayı bu şekilde dinlendirdikten sonra çerçeveyi çıkarıp pastayı ganaj ile kaplayın. Diğer kat için aynı işlemi tekrarlayın.

İki katlı pastaları hazırlarken püf noktası alttaki pastaya kürdan veya spagetti yerleştirilmesidir. Kürdanlar pasta hizasında kesilip üzerine ikinci kat yerleştirilir. Üstteki pasta katına kağıt altlık kullanırsak kürdanlar sayesinde pastada çökme olmuyor. Pastanın tamamını spatula yardımıyla ganajla kaplandıktan sonra tekrar ganajın donması için buzdolabında bekletin.

Sonrasında pastanızı arzu ettiğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Ganajla kaplanmış pastalar şeker hamuru ile de süslenmeye uygundur.

Her pasta katı bağımsız olarak dilimlenip servis yapılır. Önce pastanın üst katı dilimlenir, sonra da kürdanlar ayıklanıp alt kat dilimlenir.