Patlıcanlı Börek

Hamur İşleri VejetaryenVegan Fırın Patlıcan Ege

Patlıcanın ömrü bana göre dört aydır, hadi beş ay olsun. Temmuz ile başlarım meşin suratlıyı yemeye, Eylül Ekim gibi son veririm mutfaktaki saltanatına. Hava soğuyup kırağı yedi mi, patlıcan yemeklerim el etek çeker mutfağımdan. Sera patlıcanı almam, yemem de...
Patlıcan böreği sever misiniz? İşte Aşçı Fok’ca bir tarif. Afiyet olsun…

Patlıcanlı Börek   -  Nurdan Çakır Tezgin #yemekmutfak
5 yıl önce
6 kişilik
Hazırlık: 25 dk.
Pişme: 45 dk.
Zorluk: Normal

Malzemeler:

5 yufka

5 adet orta irilikte kemer patlıcanı

2 adet kuru soğan

1 adet kırmızı yağ biberi

250 gram kaşar peyniri

1 su bardağı zeytinyağı

Üzeri İçin

Bir kâse yoğurt

1 adet yumurta

Birer çorba kaşığı susam ve çörekotu

Bir yemek kaşığı kırmızı toz biber (tatlı)

Bir çay kaşığı karabiber

Yapılışı:

    1. Kuru soğanlar yemeklik tavla zarı doğranır biraz zeytinyağı ile kavrulur. Lâf aramızda zeytinyağı da patlıcana öyle yakışıyor ki… Ardından, kıyılmış kırmızı yağ biberleri ile kabukları soyulup biraz tuzlu suda bekletilmiş patlıcanlar kurulanıp soğanların üzerine ilave edilir. Kırmızı toz biber ile tuzu ve karabiberi de ilave edilip patlıcanlar yumuşayıncaya kadar kısık ateşte pişirilir. Ilınması beklenir.
    2. Diğer tarafta yufkalar tek tek kol böreği hazırlar gibi işleme tabi tutulur. Bir kâseye yarı zeytinyağı yarı su konur ve yufkalar bununla ıslatılır. Her yufkanın bir bölümüne ılınmış olan patlıcandan birer sıra yayılır, rendelenmiş kaşar peyniri yufkanın her yanına serpiştirilir. Sonrasında kol böreği yapar gibi yuvarlanarak sarılır. İstenilen şekilde kıvrılıp yağlanmış tepsiye yerleştirilir.
    3. Üzeri için bir yumurta, bir kâse yoğurt ve biraz zeytinyağı ile iyice çırpılır. Sarılıp bitmiş yufkaların üzerine bolca sürülür. Arzuya göre susam ve çörekotu serpiştirilir.
    4. 180 derece ısıdaki fırında 45 - 50 dakika kadar pişirilir. İster sıcak ister soğuk servis edilir.