Balzamik Ekşiyle Mantarlı Bulgur Pilavı

Pilavlar Kısık Ateşte Bulgur Ege

Balzamik ekşili mantarlı bulgur yanında yeşillikle servisi edilebilen, başlıbaşına bir yemek olduğu gibi, çeşitli etlerin yanında da oldukça şık bir lezzettir. 

Balzamik Ekşiyle Mantarlı Bulgur Pilavı  - Nurdan Çakır Tezgin #yemekmutfak
7 yıl önce
4 kişilik
Hazırlık: 15 dk.
Pişme: 3 dk.
Zorluk: Normal

Malzemeler:

2 su bardağı iri pilavlık bulgur (Ekstra Coarse Duru)

1 adet domates,

1 adet yeşil biber,

1 adet kırmızı etli biber

200 gram taze mantar

2 yemek kaşığı süt

2 yemek kaşığı balzamik ekşi*

2 yemek kaşığı tereyağ

2 su bardağı et veya tavuk suyu

2 su bardağı içme suyu

1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber

2 çay kaşığı karabiber,

Yeterince tuz

1 fiske tarçın

Yapılışı:

  1. Bir yemek kaşığı tereyağı tencerede eriyince, üzerine irice doğradığımız mantarlarımızı ve bir çay kaşığı karabiberimizi ilave edip karştırarak soteliyoruz.
  2. Karabiberin kokusu mantar ve tereyağ ile bütünleşip mutfağımızı hakimiyeti altına alınca, üzerine süt ve bir kaşık balzamik ekşimizi aynı anda koyarak karıştırıyoruz. Tuzunu da ilave edip 20 dakika kadar kapağı açık olarak orta hararetli ateşte pişiriyoruz. (Mantarın saldığı suyu çekene kadar)
  3. Diğer tarafta pilav tenceremizde bir dolu kaşık tereyağımızı eritirken içine ince kıyılmış yeşil ve kırmızı biberlerimizi koyup biber kokusu ortalığı sarıncaya kadar kızartıyor, üzerine rende domatesimizi, ve iri pilavlık bulgurumuzu ilave ediyoruz.
  4. Bu karışımı şöyle bir iki karıştırıp et veya tavuk suyumuzu, ayrıca normal suyumuzu, kırmızı biber, karabiber tuz ve tarçınımızı da ilave edip çok kısık ateşte demlenircesine pişirmeye bırakıyoruz. Normal şişe suyunun miktarı size kalmış, yumuşak bir pilav istiyorsanız 2 bardak, sert ve diri seviyorsanız bir bardak yeterlidir.
  5. Bulgur pilavımız demlendikten sonra, orta boy bir kaseye bir kaşık pişmiş mantar ve biraz balzamik ekşi konur, üzerine aldığı kadar bulgur pilavı doldurup, kaşıkla iyice sıkıştırıp servis tabağına ters yüz edilir. Mantarın kendi sosu ve balzamik ekşinin akışkan geçişi, demlenmiş bulgurun üzerine yavaşça sızacaktır.
  6. Yanında yeşillikle servisi uygundur, başlıbaşına bir yemek olduğu gibi, çeşitli etlerin yanında da oldukça şık bir lezzettir, afiyet olsun. 

  Not: Bulgurun iriliği buğday tanesine yakın bir büyüklükte olursa çok daha uygundur. (Duru Ekstra Coarse Bulgur Aşçı Fok'un önerisidir.)

  Balzamik ekşi tarifi için linki tıklayınız.