Zeytinli Aşure

Tatlılar Kısık Ateşte

Zeytinli aşurenin tam zamanı. İlla ki yeşil zeytin olacak. İlk önce toplanmış taze yeşil zeytinin çekirdeklerini çıkaracağız, tatlı suya koyacağız. Zeytinlerin suyunu her gün değiştirip tatlanmasını sağlayacağız. Bu süre bir hafta kadardır, hadi bilemedim 10 gün. Daha çabuk tatlanması isteniyorsa zeytinlerin suyunu günde üç dört defa değiştirmeli. O zaman dört beş güne de tatlanır.
Bu tatlanmış zeytinleri doğrayıp birkaç taşım şekerli suda kaynatabiliriz. Veya olduğu gibi doğrayıp kaynamakta olan aşure tenceresinin içine atarız. Hadi bu fasıl uzun uğraşamam diyorsanız bir kolaylığı var! Alın bir kavanoz zeytin reçeli doğruca aşure tenceresine... Her koşulda “zeytinli aşure".

Zeytinli Aşure   -  Nurdan Çakır Tezgin #yemekmutfak

Zeytinli aşure tam 41 çeşit hububat ve meyvenin haşır neşiri

Aşçı Fok'un Aşure Malzemeleri:

1- Bir kg. buğday
2- 2 kg. toz şeker
3- 250 gr. pirinç
4- 1,5 Su bardağı haşlanmış nohut
5- 1,5 Su bardağı haşlanmış kuru fasulye
6- Bir su bardağı haşlanmış kuru bakla
7- Bir su bardağı tuzsuz yeşil zeytin
8- 200 gr. kuru kayısı
9- 200 gr. kuru incir
10- Bir patates
11- Bir elma
12- Bir portakal
13- Bir armut
14- Yarım ayva
15- Bir limonun soyulmuş dış kabuğu
16- 250 gr. kuru üzüm
17- 2-3 tane çubuk tarçın
18- 20 gr. kadar karanfil
19- Bir yemek kaşığı nişasta 
20- 3 Yemek kaşığı bulgur 
21- 2 Yemek kaşığı irmik 
22- Birkaç kaşık dut kurusu 
23- Birkaç tane erik kurusu 
24- Yarım çay bardağı kırmızı mercimek 
25- Bir su bardağı haşlanmış mısır 
26- 100 gr. kuş üzümü 
27- Yarım çay kaşığı tuz 
28- Su (gerektiği kadar)
29- Bir çay bardağı gül suyu 
30- Bir yemek kaşığı zeytinyağı 
31- Bir çay kaşığı zerdeçal 
32- Bir çay kaşığı toz zencefil 
33- Bir yemek kaşığı keten tohumu

Aşurenin kâse üstü garnitürü için malzemeler:

34- 100 gr. Hindistan cevizi
35- 200 gr yer fıstığı
36- 100 gr. çam fıstığı
37- 200 gr. fındık
38- 100 gr. badem
39- 50 gr. Susam
40- 20 gr. kadar toz tarçın
41- 2 adet nar

Aşçı Fok Aşureyi Nasıl Pişirdi? 

Uzun uzun anlatıp bunca 41 çeşidi zorlaştırmamak için Aşçı Fok hazırladığı aşureyi kısa ve öz anlatmaya çalışacak:

  • Buğday, nohut, fasulye, bakla, incir, pirinç, mercimek her biri ayrı tencerelerde olması gerektiği kadar pişirilir. Ve hepsi biraraya getirilir, karıştırdıktan sonra nişasta, bulgur, haşlanmış mısır, doğranmış patates, elma, armut, ayva, portakal, limon kabuğu, karanfil, zerdeçal, zencefil, keten tohumu, üzümler, tarçın kabuğu, çekirdeği çıkarılarak suda bekletilmiş tuzsuz yeşil zeytinler halka halka doğranır ve bütün diğer malzemeler konarak 20 dakika kadar topluca kaynatılır, ardından toz şekeri ilave edilir, yarım saate yakın kısık ateşte karıştırarak kaynaması sağlanır. Bu arada gül suyu, kaynama faslı bitince konmalıdır. Sevginizi, yani en önemli sihri ilk baştan itibaren bolca koymayı ihmal etmeyin! (Mutfağınızda bulunan tencerelerin ebadına göre aşureyi iki veya üçe bölmek mümkündür)
  • Şeker koyma aşamasına gelindiğinde, diyet yapan yada diyabetli olan yakınlarımız için aşuremizin beşte biri kadarı küçük bir tencereye ayrılabilir. Ayırdığımız (beşte biri kadar) aşureye tatlandırıcı olarak, kaynatılmaya müsait Stevya stiklerinden 25-30 adet konur 15 dakika daha kaynatılır ve doğal tatlandırıcılı aşure hazırlanır. 
  • Aşurenin beşte dördüne 2 kilo toz şeker yeterli oluyor fakat daha tatlı sevenler için yarım kilo daha ilave edilebilir. Servis dizaynı sunum çeşitliliğinize göre değişiklik arz edeceğinden istenildiği gibi hazırlanıp ikram edilebilir.

Aşın aş olsun
Evin taş olsun
Aşureni yiyenler
Arş-ı âlâya kuş olsun

Aşçı Fok'un zeytinli aşuresi farklı bir deneyimdi. Salt zeytin değil elbette bir kaşık zeytinyağı, zerdeçal, zencefil ve mevye kurularının katılmasıyla Zekeriya Sofrası zenginliğine ulaşan Aşçı Fok Aşuresi, adeta bir kuvvet macunu niteliği kazandı. Yiyenlere kuvvet-i şifa olsun, Yiyemeyenlere gelecek yıllar sözümüz olsun...

Klasik aşure tarifi için linke tıklayınız.