Jandarma Usulü Tavuk (Yılbaşı İçin Doldurulmuş Tavuk)

Tavuk ve Hindi Yemekleri Haşlama Tavuk Yılbaşı

Bu tavuk tarifi, çocukluğumuzda yılbaşı tavuğumuzdu. Bildiğimiz tavuk dolması desem değil. Doldurulmuş tavuk diyelim daha uygun. Jandarma usulü olduğunu annem söyler, çocukluğumuzdan beri öyle biliriz. Büyük olurdu eski tavuklar. Dört beş kişilik bir aile doyum tokum yerdi. Üstelik suyuna çorbası da yapılırdı. Annem gibi konuşayım; "ne bereketli günlerdi onlar"...

Jandarma Usulü Tavuk (Yılbaşı İçin Doldurulmuş Tavuk)   -  Nurdan Çakır Tezgin #yemekmutfak

Yapılışı:

Önce, tavuk bütün olarak ocakta tütsülenir ve yıkanır. Sonra içi kurulanıp hafifçe tuzlanır. Diğer yanda bir kuru soğan tereyağında yakmadan kavrulur. Yeterince (göz kararı) pirinç yıkanıp kavrulan soğanın üzerine konur ve birlikte birkaç defa karıştırılarak yarım bardak su ile çektirilir. 

Bolca kıyılmış maydanoz, tuz, çekilmiş biraz karabiber ve yine bolca tane karabiber ile karıştırılır. Tavuğun iç pilavının bütün malzemesi bu kadar. Kuşüzümü fındık fıstık, toz şeker, tavuk ciğeri filan koymazdı annem. Kestane de koymazdı! Oysa içinin malzemelerini her seferinde değişik ve bolca zenginleştiriyorum ben. Neyse, bu annemin tarifi! 

Demlenen iç pilavı tavuğun poposundan kaşıkla doldurup yorgan iğnesi ile dikerdi annem. Son dikiş yerine bolca maydanoz tıkıştırırdı ki pirinçler dışarı çıkmasın. 

Sonra büyük ve yüksek bir tencerede bolca su koyarak ağır ağır pişirirdi. Tabi suyuna tane karabiber, maydanoz sapı, bir bütün soğan da koyardı ki lezzeti yerinde olsun. 

Tavuğun piştiğine kanaat getirince tencereden çıkarır, en büyük tavasında ocak üzerinde bol tereyağında her yanını kızartırdı. Pek nadir de olsa fırında kızarttığı da olurdu. 

Tenceredeki tavuk suyu da misler gibi çorba olurdu tabi.