Cam Kavanozda Yoğurt Mayalama

Blog Yazarı

Diğer Süt

Doğal süt bulursam yoğurdu evde mayalıyorum. Birkaç yıldır yoğurdu çelik tencere yerine cam kavanozlarda yapmayı tercih ediyorum. Kavanozda mayalanan yoğurt çabuk tüketildiği için tenceredeki kadar sulanmıyor. Kapağı açılmazsa uzun süre dayanıyor ve buzdolabında tencereye göre çok daha az yer kaplıyor. 
Sağlıklı beslenmek için her yaş grubundaki insanın yoğurt tüketmesi gerekiyor. İçinde katkı maddesi bulunmayan ev yapımı doğal yoğurt uzun ömürlü yoğurtlara göre çok daha lezzetli ve sağlıklıdır. Evde yoğurt mayalamak birkaç basit püf noktasına dikkat edilirse son derece kolay ve zevkli bir süreç.

Cam Kavanozda Yoğurt Mayalama   -  Sibel Göktürk #yemekmutfak

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurt yapmak için çok az malzeme gerekiyor.

Malzemeler 

  • 1 litre doğal veya günlük süt
  • 1 tatlı kaşığı dolusu doğal yoğurt (oda sıcaklığında)

Gereçler

  • Sütü süzmek için ince bir tülbent veya süzgeç 
  • Sütü kaynatmak için çelik tencere
  • Kaşık
  • Cam kavanoz
  • Sarmak için battaniye veya kalın sofra bezi

Yapılışı

İlk yapılacak şey sütü hazırlamak, çiğ süt kullanıyorsanız kaynatmanız gerekir. Çiğ sütü kaynatmadan temiz tülbent veya ince bir süzgeçle süzüp çelik bir tencerede kaynatın. Kaynatma esnasında 10 dakika kadar sütü karıştırarak hava almasını sağlayın. Fokurdamaya başlayıp yükseldiğinde altını kısıp 8-10 dakika daha kaynatın. Aceleniz yoksa sütü soğuduktan sonra buzdolabında bir gün bekletip ertesi gün kullanırsanız daha iyi oluyor. Eğer hemen kullanacaksanız kaynamış sütün biraz ılımasını bekleyin. Günlük süt kullanıyorsanız bir taşım kaynattıktan sonra altını kapatın.

Yoğurt yaparken en önemli nokta sütün sıcaklığıdır. En uygun sıcaklık 42-45 derecedir. Eğer süt ılıksa mayalanma olmaz, süt sıcaksa yoğurt ekşi olur. Termometreniz varsa ılımaya başlayan sütün sıcaklığını kolayca ölçersiniz. Termometre yoksa parmağınızı süte batırarak ısısını kontrol edin. 10 saniye kadar tuttuğunuzda parmağınızın dayanabileceği, ancak hafif bir yanma hissi duyacağı ısıya geldiği zaman süt mayalanma sıcaklığına gelmiştir.

Maya olarak kullanacağınız yoğurt ev yoğurdu ya da organik yoğurt olmalıdır. Her 1 litre süt için bir tatlı kaşığı dolusu maya kullanılır. Maya olarak kullanılacak oda sıcaklığındaki yoğurt bir kaseye alınır ve üzerine biraz ılık süt eklenir, tahta kaşıkla pütürsüz olana kadar karıştırılır. Tenceredeki sütün üzerindeki kaymak bir tabağa alınır. Maya tencerenin kenarından süte karıştırarak birkaç seferde dökülür. Uzun bir kaşıkla tenceredeki süte eşit dağılacak şekilde yavaşça karıştırılır.

Mayalanma sırasında kavanozların sabit durması ve sütün ısısını koruması için sarılması gerekir. Kavanozlar, düz bir zemindeki kalın bir battaniye veya sofra bezinin üzerine yerleştirilir. Kavanozların üzerinde birkaç parmak boşluk kalacak şekilde tenceredeki mayalanmış süt boşaltılır. Kavanozların üzerine kağıt havlu 2 kat olarak yerleştirilir ve kapakları sıkıca kapatılır. Kağıt havlu kavanozdaki buharı çekecek ve yoğurdun sulu olması önleyecektir. Battaniye kavanozların üzerini kapatacak, sıcaklığını muhafaza edecek şekilde şekilde sıkıca sarılır ve 3-3,5 saat mayalanmaya bırakılır. Eğer fazla bekletirseniz yoğurt ekşi olur. Daha sonra kavanozları oynatmadan üzerindeki bez açılır ve 1-2 saat soğuyup oda sıcaklığına gelmesi beklenir. Buzdolabına yerleştirilen kavanozdaki yoğurtlar 24 saat dinlendikten sonra yemeye hazır hale gelir. Kapağı açılmayan kavanozdaki yoğurtlar yaklaşık 10 gün dayanır. 

"Kuzukulağını Maya Yerine Kullanarak Evde Yoğurt Yapabilirsiniz" konulu yazıya ulaşmak için linke tıklayınız.

4 yıl önce

"Isı" ve "sıcaklık" sözcüklerini, anlamlarına dikkat ederek daha dikkatli kullanmanızı öneririm. Örneğin, "... sıcaklığını koruması için sarılması gerekir." derken kastedilen şey gerçekte ISIdır. Daha önemlisi "En uygun ısı" değil SICAKLIK "42-45 derecedir". Zira ISI, termometre veya parmakla ölçebileceğemiz bir şey olmadığı gibi birimi de santigrat derece DEĞİLDİR.

5 yıl önce

Kavanozları ve kapaklarını kaynar suyla doldurup süt kaynayıncaya kadar bekletirseniz ( böylece kavonozlar kaynar suyla dezenfekte edilmiş oluyor) ve sütü de kaynattıktan sonra kavonozlara doldurup orada ılınmasını sağlarsanız , böyle mayalanan yoğurt kapağı açılmazsa buzdolabında 1 ay hiç bozulmadan kalabiliyor. Ben buna yoğurt konservesi diyorum ve çok miktarda süt aldıysam bu yöntemi kullanıyorum.