Ev Yapımı Ricotta Peyniri (Tatlı Lor)

Yemekmutfak.com Kurucusu

Diğer Süt İtalyan

Ricotta peyniri bizim tatlı lora benzeyen çok lezzetli bir İtalyan peyniridir. Kremamsı bir kıvamı olan bu mis kokulu, yumuşak ve tatlı peyniri kahvaltıda reçelle, balla yiyebilir ya da tatlı, pasta, börek ve makarnalarda kullanabilirsiniz. Çilek, dağ çileği, böğürtlen, ahududu (frambuaz) gibi meyvelerle birlikteliği enfes olur. Taze dereotu, maydanoz, nane ve cevizle karıştırıp, biraz da tuz ekleyip kızarmış ekmek veya simitle yerseniz tadına doyamazsınız. Ricotta peyniri yapmak çok kolaydır, her evde bulunan malzemeler ve gereçler kullanılmaktadır.

Ev Yapımı Ricotta Peyniri (Tatlı Lor)   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Malzemeler:

  • 1 litre günlük süt 
  • Bir tutam tuz 
  • 5 yemek kaşığı üzüm sirkesi

Gereçler:

  • Sütü kaynatmak için çelik veya emaye tencere 
  • Varsa sıvı termometresi
  • Bir parça tülbent veya çay filtresi 
  • Süzgeç

Ricotta peyniri nasıl yapılır?

​Öncelikle sütü ısıtmak gerekiyor. Tüm süt ürünlerini hazırlarken olduğu gibi alüminyum olmayan bir tencere kullanın. Çelik bir tencereyi sütün yapışmaması ve kolay yıkanması için önce su ile çalkalayın. Sütü ve tuzu ekleyip orta ateşte arasıra karıştırarak ısıtın. Termometreniz var ise sütü 80 dereceye kadar ısıtın. Termometreniz yoksa 80 derece kaynama noktasına gelmeden biraz önceki sıcaklıktır. Sütün üzerinden duman çıkmasını ve ince bir tabaka kaymak bağlamasını bekleyin, kaynamadan önce ocaktan alın.

Sonraki aşama ise sütü kestirmektir. Bunun için 5 çorba kaşığı üzüm sirkesini ısıttığınız süte döküp yaklaşık 1 dakika kadar çırpma teliyle veya kaşıkla karıştırın. Daha sonra tencerenin üzerine temiz bir bez kapatıp soğuması için 2 saat kadar bekletin. 

Bir süzgecin içine 2 kat yaptığınız tülbenti veya tülden çay filtesini yerleştirin ve süzgeci derin bir kabın içine oturtun. Tenceredeki kesilmiş sütü tülbente boşaltın. Suyunun süzülmesi için 2 saat bekletin ve tülbenti uçlarından tutup süzgeçten alın. Önce tülbenti kendi etrafında çevirerek sonra da içindeki peyniri sıkarak suyunu çıkartın. Tülbenti açın ve peynirinizi alın. Kapaklı bir saklama kabında 4-5 gün dayanır. Tazeyken çok daha lezzetlidir.