Şekersiz Alıç Marmelatı

Reçel ve Marmelatlar Diyabet Kısık Ateşte Alıç

Alıç ve kuşburnu marmelatları piyasada meraklıları için pek çok yerde satılıyor satılmasına da gel de güvenerek satın al! Şeker oranı yüksek olduğu gibi çok fazla da katkı maddesi içeriyor. Hani bir söz vardır; “kaç sevaptan gir günaha” o hesap, meyve marmeladı yiyeceğiz diye şeker ve katkı maddesi yükleniyoruz. 
Vereceğim bu tarif ile hem alıç hem kuşburnu marmeladı yapabiliyoruz aklınızda olsun. Şeker hastaları ve şeker kullanmak istemeyenler için uygun bir yöntemle pişirildiğini söylememe gerek yok, çünkü tamamen şekersiz.

Şekersiz Alıç Marmelatı   -  Nurdan Çakır Tezgin #yemekmutfak

Malzemeler:

3 dizi alıç

2 bardak su

4-5 adet tatlı elma

Yapılışı:

Üç dizi alıç iplerinden çıkartılır, yıkanıp baş kısmındaki çöplerinden ayıklanır. İki bardak kadar az su ile haşlanmaya bırakılır.

Diğer tarafta dört beş tane tatlı elma yıkanıp birkaç parçaya bölünerek kabuğu ve çekirdekleri ile üç bardak suda pişirilir. 

Pişen elmalar süzülüp suyu alınır. (Elmaları herhangi bir şekilde değerlendirebilirsiniz). Bu elma suyu, kısık ateşte uzun süre kaynatılarak yoğun bir elma sosu elde edilir. Yoğunlaşan elma suyunun tatlı tadı daha belirgin olur, bu işlemi o yüzden yapıyoruz. 

Haşlanmış alıçlar önce haşlama suyundan ayrılır, sonra süzgeçte ezilerek çekirdeklerinden de ayrılır. Kalan etli kısım püre şeklinde olacaktır. Bu alıç püresi yoğunlaşmış elma suyu ile birlikte bir tencereye alınır sık sık tahta kaşıkla karıştırarak 35-–40 dakika kadar pişirilir. Hiçbir baharat konmaz ki, alıcın kendi aromasını hissedebilelim... 

Sıcakken oldukça küçük kavanozlara konur hava almayacak şekilde yeni kullanılmamış kapaklar ile kapatılır. Kavanozlar ters çevrilerek soğuyuncaya kadar bekletilir.

Kalp, şeker ve tansiyon hastalarının yegâne marmeladı olarak tadına bakılmaya hazırdır. Bu lezzeti şifa niyetine kahvaltılarınızda kullanabileceğiniz gibi, kek kurabiye ve et yemeklerinize sos eşlikçisi yapabilirsiniz. Mayhoşumsu birliktelik hoşunuza gidecektir.

Unutmadan ekleyeyim; Ardıç marmeladını biraz sulandırıp zeytinyağı ve baharatlarla salata sosu olarak da kullanabilirsiniz. 

Sağlıcakla, lezzetle...