Nar Ekşili Balkabağı Kızartması

Mezeler Kızartma Balkabağı

Eski dönemlerde şimdiki gibi seralarda yetişen biyonik gıdalar olmadığından, yaz sebzesi yazın kış sebzesi kışın yenirmiş. Uzun kışlarda pırasa, lahana, karnabahar, kereviz yemek de bir yere kadarmış tabi Eski ev hanımları ne yapsın, koskoca bir kış hububatlardan ve kış sebzelerinden farklı pişirme yöntemleri icat etmişler! Tatlımsı balkabağını da çeşitli tuzlu yemek hallerine sokmuşlar, kış hoşluğu olsun diye. Bal kabağı kızartması da bunlardan biri.  
Ege’nin sinkosta ya da sinkonta yemeği de tuzlu ve soğanlı bir fırın yemeğidir. Yine tuzlu ve sütlü hazırlanan balkabağı Balkan böreği de yarı tatlımsı yarı tuzlu börek çeşididir, dünyanın bildiği sütlü balkabağı çorbasını saymıyorum o çok bilinen bir çeşit .

Nar Ekşili Balkabağı Kızartması    -  Nurdan Çakır Tezgin #yemekmutfak

Yemekte Kullanılan Malzemeler

Balkabağı Kızartması İçin

1 kilo kadar balkabağı (kabukları ve çekirdekleri ayıklanmış) 

1 küçük kâse buğday unu

1 su bardağı kızartma yağı (tercih zeytinyağı)

Sosu İçin

1 fincan nar ekşisi

Yarım limonun suyu

2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

İki dal taze sarımsak

Tuz, karabiber

Gelelim balkabağı kızartmasının yapılışına

Balkabakları istenilen boyutta fakat bir santimi geçmeyen kalınlıkta dilimlenir. Dilimlenen balkabakları tuzlanarak temiz bir bez üzerine alınır. Diğer yanda un geniş bir tepsiye yayılır, her bir dilim balkabağı önlü arkalı tek tek unlanır, önceden yağı kızdırılmış tavaya bırakılır. Her yanı kızarınca servis tabağına alınır.

Sosu için de bir fincan nar ekşisi, yarım limonun suyu, iki kaşık kızartma yağı ki zeytinyağı kullanırsak iç rahatlığı söz konusu, iki dal kıyılmış taze sarımsak, yeterince tuz ve karabiberle karıştırılıp iyice çırpılır balkabakları henüz ılıkken üzerine dökülür.

Balkabağı dünyasının en lezzetli halleri sizinle olsun.

Sarımsaklı sos üzerine konuşacak olursak;

​Bol sarımsaklı ekşili soslar Akdeniz mutfağının vazgeçilmezidir. Balık kızartmaları dahil pek çok sebze kızartmasında kullanılır. Taze veya kuru sarımsak ile, nar ya da turunç ekşisi, limon suyu, sumak ekşileri ile hazırlanır. Arzu eden içine pul biber ve kıyılmış maydanoz da koyar.

Pratik not: Zeytinyağı ile kızartma yapma konusu önemlidir! Özellikle unlu kızartmalarda yağın çabuk yandığını görürüz. Bunu önlemek için bir tava dolusu yiyecek kızartırken her parti için temiz tavaya yeni zeytinyağı koymak çözüm olacaktır!

Balkabağı hakkında detaylı bilgiler ve balkabağı ile yapılan yemek tarifleri için tıklayınız.