Ev Yapımı Fıstık Ezmesi

Müzisyen

Aperatifler Çiğ Yer Fıstığı

Fıstık ezmesini evde kolayca yapabilir, zevkinize göre bir ekmeğin simidin ya da krakerin üstüne sürüp afiyetle yiyebilirsiniz. 

Ev Yapımı Fıstık Ezmesi  - Can Göktürk #yemekmutfak
5 yıl önce
8 kişilik
Hazırlık: 30 dk.
Zorluk: Kolay

Malzemeler:

1,5 kg yer fıstığı

1 yemek kaşığı bal

Yapılışı:

  1. Fıstıkların dış kabuklarını ayıkladıktan sonra içindeki ince kabukları da soyun.
  2. İnce kabukları soymak için tıpkı sarmısak soymak için kullanılan yöntemi uygulayabilirsiniz. Dış kabukları ayıklanmış fıstıkları bir kavanoza koyup güçlüce çalkaladığınızda kabukların fıstıklardan ayrıldığını göreceksiniz.
  3. Daha sonra fıstıkları (tercihen döküm tavada) kavurun.
  4. Sonra fıstıkları geniş bir tepside soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra fıstıkları bir mutfak robotunda çekmeye başlayın.
  5. Küçük parçalar robotun yanlarına yapışacaktır, bir tahta kaşık yardımıyla bıçağın olduğu seviyeye getirip tekrar çekin.
  6. Kısa bir süre sonra ezme kıvamında olduğunu göreceksiniz.
  7. Damak zevkinize göre balla, şekerle ya da reçelle tatlandırabilirsiniz, ben tarifimde bir yemek kaşığı bal kullandım. Son olarak da yine zevkinize göre bir ekmeğin simidin ya da krakerin üstüne sürüp afiyetle yiyebilirsiniz. 

  Not: Tarifle ilgili daha fazla fotoğrafı instagram sayfamda paylaşacağım. http://www.instagram.com/fezfood/

Püf Noktası:

Kavanozda ince kabukları soyduktan sonra saç kurutma makinası yardımıyla soyulmuş kabukları kolayca fıstıklardan ayırabilirsiniz. Fakat kabuklar uçuşacağı için dikkatli olmanız gerekir.