Deniz Kestanesi

Müzisyen

Deniz Ürünleri Çiğ Limon Ege

Denizden çıkartır çıkartmaz kolayca hazırlayıp yiyebileceğiniz değişik bir lezzet. Deniz anası denizdeki kirliliğin göstergesiyken, deniz kestanesi de tam tersi temiz olduğunu gösterir. Ayrıca deniz kestanesi doğal afrodizyaktır

Deniz Kestanesi   -  Can Göktürk #yemekmutfak

Deniz kestanelerinin dişileri yenir. Dişisini erkeğinden ayırt etmek kolaydır. Deniz canlısı da olsa süslü olmasından (üzerlerindeki küçük küçük taşlardan) dişi olduğunu kolayca anlayabilirsiniz, aynı zamanda dişilerin dikenleri erkeklere göre daha uzun olur. Kabuğunu orta kısmının biraz üstünden bıçakla  veya özel deniz kestanesi makası ile keserek açın. Açtığınızda havyar denilen turuncu kısımlar dışında denizden toplamış olduğu yenmeyecek pislikleri işaret parmağınızla üstten aşağı doğru çekip denize atın. Kabuğun içinde sadece havyarlar kalınca baş aşağı çevirip denizde hafifçe çalkalayın. Deniz suyunu tekrar denize döktükten sonra kabuğun içine aşağı yukarı yarım ya da bir santimlik limon ve zeytinyağı karışımınızı (oranını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz) dökün. Sonra bir parça ekmekle içindeki havyar ve sosa bandırarak afiyetle yiyebilirsiniz. 

Deniz kestanelerini toplamak için denize terlikle girmenizi veya denizin dibine çok iyi bakmanızı tavsiye ederim. Kestaneleri elinizle toplayabilirsiniz fakat çok yumuşak tutmanızı tavsiye ederim. Eğer elinize ya da ayağınıza yanlışlıkla deniz kestanesi batarsa, dikeni kesinlikle ama kesinlikle çıkartmaya çalışmayın, en güzel yöntem dikenin battığı yere zeytinyağı sürmek ve birkaç gün beklemek olacaktır. Tecrübeme güvenebilirsiniz :)

Not: Tarifle ilgili daha fazla fotoğrafı instagram sayfamda paylaşacağım. http://www.instagram.com/fezfood/