Şeker Otlu (Stevia) Limonata

Yemekmutfak.com Kurucusu

İçecekler Çiğ Limon

Şekerotlu limonata tarifini yazılarını ilgiyle okuduğum Rabia Mine Facebook'ta paylaşmış.  Bu tarif  Beykozlu anneannesinden kalma orijinal eski usul bir tarifmiş. Rabia Mine bu tarifi şeker yerine şekerotu kullanarak yeniden uyarlamış. Tarif şekerotu kullanılması ve yapılış şekli itibariyle çok değişik gelince sitede yayınlamak için izin istedim. Şeker fabrikalarımızın kapatılıp GDO'lu mısır şurubundan imal edilmiş zehirden beter yiyecek ve içeceklere mahkûm edildiğimiz şu günlerde şekerli ürünlerden uzak kalmamız gerekir. Diyette ve şeker hastası olanların hayatında çığır açacak şekerotu ne kadar çok kişiye ulaşırsa, o kadar memnun olurum dedi. Sağlıklı bir insan da olsak -hele bundan sonra- şekerli ürünlerden uzak kalalım. Bu limonatada şekerpancarından imal edilmiş olmasına dikkat ederek şeker de kullanabilirsiniz. Beykozlu anneanneyi rahmetle anıyor, bizi şekerotuyla tanıştırdığı ve bu tarifi paylaştığı için Rabia hanıma teşekkür ediyorum.

Şeker Otlu (Stevia) Limonata    -  Fügen Büke #yemekmutfak

Önce Stevia otu (şekerotu) nedir?

Şekerotu, diyabet hastaları için umut olduğu kanıtlanan, Paraguay menşeli bir bitkidir. Çayınızda, her türlü içeceğinizde, hatta biraz emek harcarsanız tatlılarınızda bile kullanabileceğiniz, şekerin yol açtığı hiç bir zararlı etkiye neden olmayan, tamamen doğal bir tatlandırıcıdır. İnternetten gerekli araştırmayı yapabilirsiniz; ben sizi sadece tanıştırmakla yetineceğim. Nerede bulacağınızı sorarsanız, tabii ki aktarlarda ve fiyatı da oldukça makul...

Şimdi gelelim nefis limonatamızın tarifine:

Efenim, öncelikle istediğiniz kadar limonu (mümkünse doğal ve ilaçsız) ve limonun miktarına göre bir veya iki portakalı güzelcene yıkayıp, bir rendeyle birlikte önünüze alıyorsunuz. Rendenin ince kısmıyla bütün limonların dışındaki sarı zarı olabildiğince beyazına girmeden rendeliyorsunuz. Sonracığıma, o rendelediğiniz kabukları bir tutam taze nane ile birlikte bir cam kavanoza koyup üzerine sıcak su ekleyerek bir gece bekletiyorsunuz.

Ertesi gün kabuklarını rendelediğiniz limonları dolaptan çıkarıp ortadan ikiye keserek hepsinin suyunu sıkıyorsunuz. Sonra geceden beklettiğiniz kabukların olduğu suyu ve sıktığınız limon suyunu büyükçe bir kabın içine süzüyor, üzerine damak zevkinize göre su ekliyorsunuz.

Şimdi gelelim limonatamızı tatlandırma kısmına. İsterseniz söylediğim gibi şekerpancarı şekeri ekleyerek kestirmeden işi bitirebilirsiniz. Şayet Stevia otu kullanacaksanız, bir avuç kurutulmuş steviayı sıcak suyun içinde bir saat kadar bekletip, bitkinin şekeri suya çıkınca o suyu süzüp limonatanıza ekleyerek bal gibi bir limonata elde edebilir, içinde bir gram şeker olmayan tatlı mı tatlı limonatanızı afiyetle içebilirsiniz.

Limonatanızı servis ederken içine buz, taze nane yaprakları ve ekşi elma dilimleri de koydunuz mu, değmeyin keyfinize.

Tabii ki şekerotunu bu yöntemle hoşaflarınızda, kompostolarınızda ve diğer bilumum içeceklerinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bitkinin kendine has bir rayihası var ama inanın alışılması hiç de zor değil; hele ki şekerin zararlarını düşününce...

Haydin afiyet olsun... 

Rabia Mine