Tiramisu - İtalyan Usulü

Tiramisu - İtalyan Usulü

Aslı Marengo

Tiramisu İtalya'ya özgü çok hafif ve lezzetli bir tatlıdır. Savoyer denilen kedi dili bisküvi ve mascarpone peyniri kullanarak yapılır. Aslında tiramisu yapmak birkaç püf noktasına dikkat edilirse çok kolaydır.  Mascarpone peyniri tiramusunun ana malzemesidir, bulamazsanız evde yapabilmeniz için mascarpone tarifi de verilmiştir.

Pasta Kek ve Kurabiyeler 7 yıl önce
Mascarpone Peyniri

Mascarpone Peyniri

Fügen Büke

Mascarpone tiramisunun ana malzemesi olan bir çeşit İtalyan krem peyniridir. Türkiye'de ancak bazı büyük marketlerde bulunmaktadır. Fiyatı da oldukça yüksektir. Tiramusu dışında diğer pasta ve dondurmalarda ve hatta kahvaltılarda kullanabileceğiniz bu lezzetli peyniri evde yapmak son derece kolaydır.

Peynirler 7 yıl önce
Süt Reçeli (Dulce De Leche)

Süt Reçeli (Dulce De Leche)

Dilek Erol

Süt reçeli (Dulce de Leche) ilk defa duyanların "sütün de reçeli mi olurmuş" dediği ama yeyince tadına doyamadığı muhteşem bir lezzet. Güney Amerika ülkelerine, özellikle Arjantin'e özgü bir tür tatlandırılmış karamelimsi krema. Meksika’da inek sütü yerine keçi sütü kullanılarak yapılan ve tarçın  eklenenine cajeta deniyormuş. Pastalarda, keklerde, kahvelerde kullanabilir, dondurma yapabilir ve kahvaltıda yiyebilirsiniz. Birkaç saat vaktiniz ve de sabrınız varsa deneyin.

Reçel ve Marmelatlar 7 yıl önce
Yoğunlaştırılmış Şekerli Süt

Yoğunlaştırılmış Şekerli Süt

Fügen Büke

İngilizcesi "sweetened condensed milk" olan, yoğunlaştırılmış veya koyulaştırılmış şekerli süt konservesi Türkiye'de bulunmuyor. Özellikle çoğu yabancı pasta, kek ve dondurma tariflerinde hatta kahvede bile kullanılan bir malzeme olan bu süt konservesini evde kolayca yapabilirsiniz. Yardımcı malzeme olarak işinize çok yarayacak.

Soslar 7 yıl önce
Zater (Zahter)

Zater (Zahter)

Abdullah S. Paksoy

Lübnan kahvaltılarının olmazsa olmazı zater ile birlikte sızma zeytinyağıdır. Genelde kahvaltıda zeytinyağına batırılan ekmek parçaları daha sonra zatere batırılarak yenir. Kekikle yapılan zahter ya da zater denilen bu kahvaltılık karışımı ile ekmek yapılabilir veya et, tavuk yemeklerinde çeşni olarak kullanabilir.

Kuru Gıdalar 7 yıl önce
Portakallı Pelte

Portakallı Pelte

Betül Sünnetciler

Pelte kısa sürede yapabileceğiniz çok kolay, hafif ve lezzetli bir tatlıdır. Kış günlerinde özellikle ihtiyaç duyulan C vitamini içerdiği için sağlıklıdır. Üstelik her evde kolayca bulunan malzemelerle yapılıyor.

Tatlılar 7 yıl önce
Kivi Reçeli

Kivi Reçeli

Dilek Erol

Kivi reçeli, görünümüyle, kokusuyla ve lezzetiyle çok güzel bir reçeldir. Ama bu reçel henüz sofralarımızda pek yer almamaktadır. Oysa kivi C vitamini deposudur ve özellikle kış aylarında sık tüketilmesi gereken bir meyvedir. Ne dersiniz kivi reçeli yapmanın tam zamanı değil mi...

Reçel ve Marmelatlar 7 yıl önce
Sodalı Kabak Ve Patlıcan Kızartması

Sodalı Kabak Ve Patlıcan Kızartması

Dilek Erol

Maden suyuna batırılarak hazırlanan, lezzetli çıtır çıtır patlıcan ve kabak kızartmasını çok beğeneceksiniz.

Mezeler 7 yıl önce
Favalı Enginar

Favalı Enginar

Keriman Diril

Nisan-Mayıs aylarında bakla ve enginar evimizde bolca pişer….Kuru bakladan favayı kış mevsiminde  soframızda tüketmemize  rağmen baharda taze iç baklanın favası bu tarifte hayat buldu, üstelik enginarla yakışan lezzetiyle…Enginar ve bakla severseniz bu tarif tam size göre, sofralarınızdaki şık görselliğiyle.

Zeytinyağlılar 7 yıl önce
Kahvaltılık Kurutulmuş Domates

Kahvaltılık Kurutulmuş Domates

Mine Akgün

Özellikle kış aylarında tatsız tuzsuz domatesler yiyeceğinize, kurutulmuş domates kullanarak bu yoğun lezzetteki kahvaltı çeşnisini kolayca hazırlayıp afiyetle yiyebilirsiniz. Akşam yemeğinde meze olarak da hazırlayabilirsiniz. Kurutulmuş domatesi satın almak yerine kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bunun da güneşte kurutma ve fırında kurutma gibi iki yöntemi vardır.

Mezeler 7 yıl önce
Güneşte Kurutulmuş Domates

Güneşte Kurutulmuş Domates

Dilek Erol

Kurutulmuş domatesler Akdeniz'e özgü bir lezzettir. İtalyan yemeklerinin vazgeçilmezi olan kurutulmuş domatesi çerez gibi yiyebilir, makarnalara, yemeklere ilave edebilir, zeytinyağının içinde tadımlık olarak sunabilir, salatalarda kullanabilirsiniz. Tamamen damak tadınıza ve yaratıcılığınıza kalmış. Kurutulmuş domatesi satın almak yerine kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bunun da güneşte kurutma ve fırında kurutma gibi iki yöntemi vardır. 1 kilo kurutulmuş domates elde etmek için yaklaşık 15 kilo taze domates kullanılmaktadır.

Kuru Gıdalar 7 yıl önce
Zeytinyağlı Börülce

Zeytinyağlı Börülce

Prof. Dr. İbrahim Uslu

Prof. Dr. İbrahim USLU'dan çok özel bir tarif. Son derece besleyici özelliğiyle zeytinyağlı börülce, sağlığımız için sık tüketmemiz gereken lezzetli bir yemektir.

Baklagiller 7 yıl önce
Taze Bakla Ezmesi - Koupanista

Taze Bakla Ezmesi - Koupanista

Özlem Yaşayanlar

Kupanista: Girit usulü taze bakla ezmesi. Bakla ilk çıktığı zaman yapılan özel bir mezedir.
κοπανιστη (kopanisti): peynir türü.
κουπανιστα (kupanista): havanda dövülen herşey olmasına rağmen bakla ezmesiyle özdeşleştirilmiş.
κουπανιστες (kupanistes): yine ezilmiş/dövülmüş anlamında fakat kupanistes dediğimizde zeytin ezmesini kastetmiş oluyoruz.

Mezeler 7 yıl önce
Chili Con Carne - Acılı Meksika Fasulyesi

Chili Con Carne - Acılı Meksika Fasulyesi

Aslı Marengo

Meksika mutfağından lezzetli ve pratik bir yemek tarifi. Bu acılı Meksika fasulyesi Teksas'ta ve Meksika'da o denli popüler bir yemektir ki, şarkısı bile vardır yemeğin yapılışını anlatan...

Baklagiller 7 yıl önce
Domates Soslu Midye

Domates Soslu Midye

Aslı Marengo

İtalyan mutfağından, midye çorbası denilen içine kızarmış ekmek batırılarak yenilen bu domates soslu midye tarifi Bologna'ya özgü. Bu yemeğin değişik yörelerde farklılaşmış tarifleri var.

Deniz Ürünleri 7 yıl önce
Ayva Reçeli

Ayva Reçeli

Dilek Erol

Mis kokusuyla, rengiyle ve muhteşem tadı ile ayva reçeli en sevilen reçellerden birisidir. Şimdi ayva reçeli yapmanın tam zamanı.

Reçel ve Marmelatlar 7 yıl önce
Nar Salatası

Nar Salatası

Dilek Erol

Son derece lezzetli ve besleyici bir salatadır. Gerek görünümü, gerekse tadıyla çok değişik ve güzel bir mezedir. Ayrıca yağ miktarını biraz azaltırsanız diyet yaparken de rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Salatalar 7 yıl önce
Patates Püresi

Patates Püresi

Yasmina Lokmanoğlu

Yılbaşında fırında hindi ve gravy sosu patates püresiyle birlikte sunabilirsiniz. Ölçüler 12 kişi için verilmiştir. Özel günler haricinde bu ölçüleri azaltarak yapabileceğiniz lezzetli bir püre tarifi.

Sebze Yemekleri 7 yıl önce
Ispanak Salatası

Ispanak Salatası

Fügen Büke

Kurutulmuş domatesli ıspanak salatası son derece sağlıklı ve besleyici bir yemektir. Bu kadar güzel malzemenin bir arada kullanıldığı salata doğal olarak çok lezzetlidir. İsterseniz domatesleri fırında kurutarak veya hazır kurutulmuş domatesler kullanarak yapabilirsiniz. Bu tarifi bizimle paylaşan Filiz Patilovski'ye teşekkürler.

Salatalar 7 yıl önce
Fırında Kurutulmuş Domates

Fırında Kurutulmuş Domates

Fügen Büke

Tüm yemeklerinizde kullanabileceğiniz kurutulmuş domatesleri evde kolayca hazırlayabilirsiniz. Domatesleri fırında düşük ısıda uzun sürede pişirerek kurutabilir ve makarnalarda, salatalarda ve soslarda kullanabilirsiniz. Bozdolabında hava almadığı takdirde uzun süre saklayabilirsiniz. Bu tarifi paylaşan Filiz Patilovski'ye teşekkürler.

Kuru Gıdalar 7 yıl önce