Tatlı Kırmızı Biber Sosu

Tatlı Kırmızı Biber Sosu

Fügen Büke

Sweet Chili Sauce olarak bilinen Tayland mutfağına özgü bu sosu çeşitli et yemeklerinin ve kızartma hamur işlerinin yanında kullanabilirsiniz. Veya krem peynirle, süzme yoğurtla yiyebilirsiniz.

Soslar 7 yıl önce
Krem Karamel

Krem Karamel

Fügen Büke

Krem karamel herkes tarafından sevilen bir tatlıdır. En gündelik menüden, çok özel bir davete kadar her sofrada rahatlıkla sunulabilir. Nedense yapmasının zor olduğu düşünülür. Oysa basit birkaç püf noktasına dikkat ederek çok başarılı sonuç almak mümkündür.

Tatlılar 7 yıl önce
Tabbule - Lübnan Usulü Kısır

Tabbule - Lübnan Usulü Kısır

Fügen Büke

Kısır son derece sağlıklı ve çoğumuzun sevdiği bir yemektir. Tabbule denilen Lübnan kısırı bildiğimiz kısırdan daha farklıdır. Yeşilliği çok boldur, bulguru azdır ve salça konulmaz. Hiç olmazsa bir defa denemenizi tavsiye ederim. Tabbuleyi meze veya salata şeklinde de sunabilirsiniz. Eğer bir de nar zamanı ise tadına doyum olmaz. Nar anneannemin tarifinde olmayan, sonradan eklediğim çok yakışan bir malzeme. Nane ile olan uyumu ise inanılmaz. Yerken bu ferahlığı hissedeceksiniz.

Salatalar 7 yıl önce
Hurmalı Çörek

Hurmalı Çörek

Fügen Büke

Hurmalı çörek anneannemin muhteşem tariflerinden, Lübnan mutfağına özgü bir lezzet. Ramazanda yediğimiz hurmalar ile yapılıyor. Bu kurabiyelerin hamurunda yumurta olmadığı için ağzı kapalı bir kavanozda 3-4 hafta dayanıyor. Tabii bu arada iradenize hakim olur da yemezseniz...

Pasta Kek ve Kurabiyeler 7 yıl önce
Ablama - Yoğurtlu Kabak Dolması

Ablama - Yoğurtlu Kabak Dolması

Fügen Büke

Lübnan mutfağına özgü bir yemek olan "ablama" çocukluğumun en güzel tatlarından biridir. Bildiğimiz kabak dolmasından oldukça farklıdır. Pirinç kullanılmaz ama pirinç pilavı ile birlikte yenilir. Yoğurtlu sosu ise yemeğe ayrı bir lezzet verir. Ailede büyük küçük herkesin seveceği bu özel yemek sofralarınızın vazgeçilmezi olacaktır.

Sebze Yemekleri 7 yıl önce
Mantar Çorbası

Mantar Çorbası

Fügen Büke

Bu çorbanın tarifi bana ait. Ama yaratıcılıktan değil, o gün evde bulunan malzemelerin tesadüfi uyumundan ortaya çıkan güzel bir çorba oldu. Kış günlerinde içinizi ısıtacak son derece hafif ve lezzetli bir tarif.

Çorbalar 7 yıl önce
Yumurtalı Arapsaçı

Yumurtalı Arapsaçı

Zehra Şener

Yumurtalı arapsaçı Ege ve Marmara bölgesine özgü bir yemektir. Bazı yörelerde rezene ya da malatra otu da denilen arap saçı görünümü dereotuna, tadı ise anasona benzeyen şifalı ve lezzetli bir ottur.

Sebze Yemekleri 8 yıl önce